Maand voor maand

Beste reistijd voor Queen Elizabeth National Park

Er is geen droge seizoen waarop je kunt richten. De droogste maand in het dertig-jarige record is juni met 18 mm, juli volgt met 24 mm, en elke andere maand ligt hier ver boven uit. Dat draait de gebruikelijke raad om en maakt de keuze van maand een zaak van wegen, vluchten, prijzen en wat je wilt zien.

Als je alleen het antwoord wilt

Twee vensters, niet één. juni tot juli, en weer januari tot februari. Queen Elizabeth National Park ligt dicht genoeg bij de evenaar om twee keer per jaar uit te drogen, daarom past advies voor parken verder zuid hier niet.

Topseizoen Droog maar heet Tussenmaand Groene seizoen Balkenhoogte is gemiddelde regenval, het getal erboven is het dagmaximum. De $ tekens tonen wat een nacht in het park in die periode kost.

Het jaar, seizoen voor seizoen

De periodes hieronder tonen hoe dit park zijn jaar werkelijk verdeelt, met 30-jaars klimaatgemiddelden per maand. Gemiddelden verbergen slechte jaren: een droge januari gebeurt nog steeds, net als een natte juli.

januari tot februari$$$

Hoofdseizoen bij de kampen die dat publiceren, Ishasha Wilderness Camp inbegrepen.

Topseizoen

De drogere helft van UWA's eigen droge lijst, op 32 en 36 mm over twee en drie regendagen. Dit zijn ook de warmste middagen van het jaar, piekend op 29,4 graden in februari, en februari is de maand waarop de Palearctische migranten nog in het land zijn voordat ze in april vertrekken.

  1. januari 28,3° dag, 19,0° nacht 32 mm over 2 natte dagen
  2. februari 29,4° dag, 19,7° nacht 36 mm over 3 natte dagen

maart$$

Tarieven zakken af als de regens beginnen, voor de aprilkortingen verschijnen.

Groene seizoen

De wisseling, en een plotselinge. Regenval gaat van 36 mm in februari naar 213 mm over 12 dagen. Dit is ook de eerste van de vier maanden waarin Aerolink tot één vlucht per dag per richting daalt, dus de logistiek wordt strakker op hetzelfde moment dat de sporen zachter worden.

  1. maart 28,1° dag, 19,9° nacht 213 mm over 12 natte dagen

april$

De laagste gepubliceerde tarieven van het jaar bij Pumba, Topi, Elephant Plains en The River Station.

Groene seizoen

De natste maand van het jaar op 339 mm over 18 regendagen, en de koelste middagen van de eerste helft op 26,8 graden. Het grindpad naar Ishasha is op zijn ergst, verschillende lodges schakelen over naar hun laagste gepubliceerde tarieven, en het park is rustig.

  1. april 26,8° dag, 19,4° nacht 339 mm over 18 natte dagen

mei$

Nog steeds in het lage seizoen en groene seizoen, met de regen al afnemend.

Tussenmaand

Nog steeds nat op 175 mm over 11 dagen, maar verbeterend ten opzichte van april. Het gereduceerde vluchtsysteem en de lage-seizoentarieven lopen beide door de maand. De laatste noordelijke migranten verlaten het land rond nu.

  1. mei 27,2° dag, 19,5° nacht 175 mm over 11 natte dagen

Juni tot juli$$

De droogste routes van het jaar, en juli is al hoofdseizoen bij verschillende kampen.

Topseizoen

Het echte droge moment in het jaar van dit park: 18 mm in juni en 24 mm in juli, elk één regendag. De volledige Aerolink-agenda keert in juni terug. Juli brengt de koelste nachten in het record op 18,4 graden, wat bezoekers verrast die aannemen dat een equatoriaal park niet koud kan zijn vóór zonsopgang.

  1. juni 27,3° dag, 19,1° nacht 18 mm over 1 natte dag
  2. juli 26,9° dag, 18,4° nacht 24 mm over 1 natte dag

augustus$$$

Hoofdseizoen bij Elephant Plains en Ishasha Wilderness Camp, op 53 mm regen.

Tussenmaand

De wending. Regenval verdubbelt ruwweg naar 53 mm over vijf dagen, wat nog steeds laag is voor de normen van dit park, terwijl Europees vakantieverkeer aankomt en de kampen die een hoogtijdseizoen publiceren, allemaal erin zitten. Goede waarde is moeilijker te vinden dan het weer zou suggereren.

  1. augustus 27,6° dag, 19,0° nacht 53 mm over 5 natte dagen

september$$$

Nog steeds hoofdseizoen terwijl de neerslag weer boven 100 mm klettert.

Tussenmaand

Regenval verdubbelt opnieuw naar 103 mm over acht dagen en het jaar begint weer op te bouwen naar zijn tweede piek. De Palearctische waadvogelten, meeuwen en sterns beginnen deze maand aan te komen, wat het beste vogelseizoen van het jaar opent.

  1. september 28,3° dag, 19,7° nacht 103 mm over 8 natte dagen

Oktober tot november$

November is laagseizoen bij Pumba en Topi; oktober handhaaft volledige tarieven op de meeste plaatsen ondanks 241 mm.

Groene seizoen

De tweede piek, op 241 mm over 13 dagen en 188 mm over acht. November heeft de koelste middagen van het jaar op 26,6 graden. November is ook de vierde van de gereduceerde vliegmaanden, terwijl oktober het volledige schema handhaaft ondanks dat het de nattere van de twee is.

  1. oktober 27,3° dag, 19,5° nacht 241 mm over 13 natte dagen
  2. november 26,6° dag, 19,2° nacht 188 mm over 8 natte dagen

december$$$

Hoofdseizoen overal waar dat gepubliceerd wordt, en Katara voegt $20 per persoon toe van 22 december tot 2 januari.

Tussenmaand

Opdrogen gedurende de maand naar 70 mm over vier dagen, en week voor week verbeterend. UWA telt het als een droge maand. Het is ook de duurste twee weken van het jaar rond Kerstmis en Nieuwjaar, en de kampen die een hoogtijdseizoen publiceren, nemen allemaal december erin op.

  1. december 26,9° dag, 19,2° nacht 70 mm over 4 natte dagen

Klimaatgegevens zijn Open-Meteo climate normals, 1991 to 2020, gemeten op -0,25, 29,98. Piek-, bijzoen- en groene seizoen worden per park bepaald, niet tegen een vaste grens: de vier maanden met minst neerslag, de vier met het meest, en de rest ertussenin. Volledige grafieken op de weerpagina.

Queen Elizabeth heeft geen droge seizoen

Begin met het getal dat alles bepaalt. Op basis van de klimaatnormalen voor 1991 tot 2020 opgenomen op de eigen coördinaten van het park, is de droogste maand van het jaar juni met 18 mm over één regendag, en de tweede droogste is juli met 24 mm, ook over één dag. Daarna stijgt het jaar scherp: januari 32 mm, februari 36 mm, augustus 53 mm, december 70 mm, september 103 mm, mei 175 mm, november 188 mm, maart 213 mm, oktober 241 mm en april 339 mm. Hier is niets dat lijkt op de vier of vijf regenloze maanden die het woord droge seizoen meestal belooft.

De vorm is equatoriaal. Het park strekt zich uit over de evenaar op 0,25 graden zuiderbreedte, en het krijgt twee natte pieken en twee drogere gaten in plaats van een lange natte helft en één lange droge helft. De pieken zijn april, met 339 mm over 18 regendagen, en oktober, met 241 mm over 13. De gaten zijn juni en juli, die samen 42 mm over twee regendagen brengen, en de periode december tot februari, die 70, 32 en 36 mm oplevert. Zelfs het diepste gat duurt maar twee maanden.

Dus de standaardinstructie, kom in het droge seizoen, wijst naar niets in Queen Elizabeth. De maand speelt nog steeds een grote rol, en het speelt een rol om redenen die weinig te maken hebben met of jij zelf nat wordt: hoe goed het grindpad naar Ishasha begaanbaar is, of Aerolink één keer per dag of vier keer vliegt, wat de lodges berekenen, en welke vogels in het land zijn. De rest van deze pagina gaat door die één voor één.

Wat UWA daadwerkelijk aanbeveelt, en waar het het niet eens met de gegevens is

UWA leest zijn eigen weerstation Mweya af en komt tot een ander conclusie. Zijn General Management Plan voor het beschermde gebied stelt het duidelijk: de gegevens tonen de natte maanden als maart, april, mei en augustus tot november, en de rest van de maanden zijn droog met januari en februari als de droogste maanden. Dat is de officiële seizoenskalender voor dit park, waar het bezoekersmateriaal en de branchekalender naar richten, en het krijgt de grote lijn goed.

Het is het oneens met de klimaatnormalen op twee specifieke punten, en beide zijn het waard om te weten voordat je boekt. Ten eerste noemt UWA januari en februari als de droogste maanden van het jaar. De dertig-jarige normalen plaatsen ze derde en vierde, bij 32 en 36 mm, achter juni op 18 mm en juli op 24 mm. Ten tweede, UWA classificeert augustus onder de natte maanden terwijl december in de droge lijst blijft, hoewel augustus gemiddeld 53 mm oplevert en december gemiddeld 70 mm. Op basis van de getallen is december de nattere van de twee.

We publiceren beide aflezingen omdat beide echt zijn. Het managementplan loopt van 2011 tot 2021 en is formeel verlopen, terwijl de normalen 1991 tot 2020 dekken, dus geen van beide beschrijft een ander park of een ander tijdperk. Gebruik ze voor verschillende vragen waar ze conflicteren. Als je de vastste grond en minste regen wilt, dat is juni en juli bij elke maat die beide bronnen bieden. Als je UWA's eigen keuze wilt, leveren januari en februari een heet, helder, laagneerslagpark met middagen gemiddeld 28,3 en 29,4 graden, tegen 27,3 en 26,9 in juni en juli.

Praktische gevolgen

  • De weg zuid naar de leeuwenplaats bij de figbomen is de seizoensbeslissing die de meeste mensen verkeerd maken. Mweya naar de Ishasha-sector is ongeveer 109 km, wat UWA nooit als officiële afstand heeft gepubliceerd; het getal komt uit routering via OpenStreetMap. Geteld alleen van de Katunguru-brug is het 104 km. Plan op tweeënhalf tot drie uur één kant op, en meer in het natte seizoen, omdat delen van de route grind zijn. In Ishasha is een 4x4 nodig in plaats van slechts nuttig, en delen van de circuits worden onpasseerbaar zonder er één in de regen. Iedereen die april of oktober aanstreeft, zou dat in het programma moeten opnemen of in Ishasha overnachten in plaats van heen en terug te rijden.
  • Maart, april, mei en november zijn de vier moeilijkste maanden om rond te reizen. Aerolink voert vluchten A8 117/118, 121/122 en 131/132 het hele jaar uit behalve in die vier maanden, waardoor alleen A8 111/112 overblijft, dus één vlucht in en één uit per dag. De onverharde wegen zijn het ergst over dezelfde periode. Oktober is de uitzondering: het is de tweede natste maand van het jaar en behoudt het volledige vluchtsysteem.
  • Vliegen brengt je in geen enkele maand direct naar het park. Aerolink landt op de Kasese-landstrip, een grasstrip zonder brandstof en brandweerservice, en Mweya is vandaar nog 1,5 tot 2 uur per auto.
  • De lodges prijzen het jaar op een kalender die slechts gedeeltelijk overeenkomt met de regen. Ishasha Wilderness Camp telt januari, februari, juli, augustus, september en december als hoogtijdseizoen. Elephant Plains voert hoogtijdseizoen uit in juli, augustus, september en december, op $600 per persoon full board tegen $350 in laagseizoen. Pumba Safari Cottages en Topi Lodge leggen beide hun laagseizoen in april, mei en november, wat oktober op volledige tarieven laat ondanks 241 mm. The River Station en Honey Bear Bush Camp zijn de twee die oktober wel korting geven, en noemen april, mei, oktober en november hun groene seizoen.
  • UWA-tarieven verschuiven helemaal niet met het seizoen. Een buitenlandse niet-ingezetene betaalt $40 per persoon per 24 uur in april en hetzelfde in juli, de Kazinga-kanaallancering kost $30 per persoon altijd wanneer je het neemt, en er is geen seizoenskorting gepubliceerd. De voertuigenlijn is degene die bijt: een buitenlands geregistreerde 4x4 betaalt $150 per 24 uur tegen ongeveer $8 voor hetzelfde voertuig met Oegandese nummerplaten.
  • Voor vogels is de noordelijke winterhalfjaar het sterke. Grote aantallen Palearctische waadvogelten, meeuwen en sterns arriveren tussen september en april, bovenop een vaste lijst van meer dan 600 soorten, de langste van elk beschermd gebied in Oeganda. Plan geen trip hier rond de schoenbil: UWA rapporteert dat de vogels die vroeger in het Lake George-bekken werden gezien, waarschijnlijk zijn verhuisd.
  • De noordelijke kraterroute is in de praktijk een droog-periodeactiviteit. UWA schrijft dat minder toeristen de moeite nemen om het noordelijke kratergebied voor het uitzicht te bezoeken vanwege slechte wegen in dit deel van het park, en die beoordeling werd gedaan zonder enige bepaalde maand in gedachten.

Waar je vervolgens kunt gaan